O producencie tego aparatu niewiele wiadomo choć biorąc pod uwagę jego funkcje przewyższa on wiele renomowanych marek, choćby CANON Prima BF-800. Aparat trafił do mnie w oryginalnym opakowaniu, z instrukcją i to nawet w polskim języku. 
Wyposażony jest w asferyczny obiektyw o ogniskowej 28mm. Brak jest systemu nastawiania ostrości zatem jest to jeden z szerokiej gamy aparatów typu focus-free. Nieco to zaskakuje, bo w przedniej części aparatu, obok wizjera widać dwa okienka z czujnikami co mogło dawać nadzieję, że jest to jakaś implementacja systemu AF. Czułość filmu ustawiana jest na bazie kodowania kasety w systemie DX, ale nie ma możliwości ręcznego jej ustawienia. Posiada wbudowaną lampę błyskową, która uruchamia się w razie potrzeby. Obiektyw chroniony jest zasłonką, której odblokowanie też uruchamia aparat.
© Tomasz Ryś - QUASAR QS-18 AUTO FLASH
W górnej części aparatu umieszczony jest spust migawki oraz licznik zdjęć zerowany automatycznie po założeniu filmu. Aparat nie nawija sam filmu po włożeniu kasety. Musimy sami „wystrzelać” kilka pierwszych zdjęć do momentu pojawienia się cyferki „1”.
© Tomasz Ryś
Tył aparatu posiada okienko pokazujące włożoną kasetę, wizjer oraz diodę gotowości do pracy.
© Tomasz Ryś
Na spodzie aparatu umieszczono przełącznik zwijania filmu oraz klapkę do umieszczenia dwu baterii AA.
© 20023 Tomasz Ryś
Zaskakującym rozwiązaniem jest opcja „SOFT” nakładająca na obiektyw mleczną zasłonkę. Jest to w zasadzie jedyna możliwość kreatywnej fotografii. Działa to w taki sposób, że rozmywa i prześwietla krawędzie zdjęcia w postaci eliptycznego owalu pozostawiając wyrazisty środek. Jedyne zastosowanie tego narzędzia widzę w odniesieniu do portretów i jest ono nieco unikalne. Nigdzie nie widziałem wcześniej czegoś takiego.
© 2023 Tomasz Ryś
Obiektyw pracuje zaskakująco dobrze kreśląc wyraziste obrazy o dobrym kontraście. System doboru ekspozycji działa nieźle. Natomiast zaskakujące jest to, że ostrość ustawiona jest na odległość ok. 10m, a zdjęcia z pejzaży z ostrością w „nieskończoności” są całkowicie nieostre. Cóż – taki pomysł na aparat do rodzinnych zdjęć osób.
Zdjęcia wykonane (© 2023) na materiale ILFORD FP4+ wywołanym w Infosol 3. Zdjęcia aparatu wykonane iPhone 14 Pro.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top