Vario z obiektywem Anastigmat PRIMA to jeden z wielkoformatowych aparatów dla formatu 9x12cm w mojej kolekcji. Należy jednak zaznaczyć, że "Vario" to tak naprawdę nazwa, czy też typ migawki. Jeżeli chodzi o markę samego aparatu to nigdzie nie znalazłem danych. Te aparaty były produkowane ok 1920 roku ale ich możliwości jak na stosunkowo proste rozwiązanie były zaskakująco duże. 
Aparat ma konstrukcję opartą o wysuwany miech. Wyposażony jest w obiektyw o prędkości 6,3 z możliwością regulacji przysłony do f/36. Dostępne czasy to: 1/25, 1/50, 1/100, B i T (migawka jest otwarta do momentu ponownego naciśnięcia spustu). T idealnie nadawało się do bardzo długich ekspozycji jak i do ustawiania kadru na matówce. Spust można aktywować wygodną dźwignią lub za pomocą wężyka wkręcanego w gniazdo obok. Wysuwanie miecha jest skalowane regulacją ostrości w zakresie od 2m do nieskończoności więc nie musimy ustawiać zawsze ostrości na matówce. Dodatkowo do wyboru kadru mamy do dyspozycji celownik który możemy ustawić dla kadrów pionowych jak i poziomych. Dwa gniazda dla statywu pozwalają także zamontować aparat w tych dwu pozycjach.

Ponieważ miech jest składany a całość zamykana do postaci zgrabnego pudełeczka aparat można z powodzeniem zakwalifikować jako narzędzie podróżne i przenośne. Tak zapewne był pomyślany przez jego twórców.
Format 9x12 był (i można nadal powiedzieć, że jest) standardem obowiązującym w Europie. zatem w plecki aparatu możemy osadzić dowolne akcesoria pasujące do tego standardu (matówki, maskownice światła, wizjery czy kasety na klisze)
Plecki z zamontowana matówką
Plecki z zamontowana matówką
Plecy aparatu bez kasety
Plecy aparatu bez kasety
Wsunięta kaseta
Wsunięta kaseta
Aparat złożony i gotowy do podróży
Aparat złożony i gotowy do podróży

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top