Mocno zniesmaczony jakością i ceną dostępnych na rynku, konfekcjonowanych, błon 127 zacząłem się zastanawiać czy można coś z tym zrobić. Naprawdę nerwowo zrobiło się, kiedy wywołałem japońską błonę Rera Pan 400 za którą zapłaciłem (w przeliczeniu) prawie 16 €. Miałem też problem z jeszcze droższym Rollei HP 400 (na bazie Ilford HP-5). Często słyszałem, że hobbyści przycinają błonę typu 120 do wielkości 127. Poszukując takich rozwiązań trafiłem na „FCK127 / 120 TO 127 FILM CUTTER” w cenie ok. trzech rolek 127.
Posługiwanie się tym rozwiązaniem znacznie ułatwia otrzymanie finalnego produktu, ale wymaga i uwagi, i ostrożności, a także zdolności manualnych. Zacznę może od największej wady tego rozwiązania. Papierowa osłona przyciętej błony nie będzie zawierała poprawnej numeracji klatek, zatem nie będziemy mogli korzystać z licznika zdjęć w czerwonym okienku. To spore ograniczenie, ale można je obejść licząc obroty mechanizmu przesuwu błony. Można to wytrenować na zachowanej osłonie papierowej oryginalnej rolki. Pomijając ten aspekt przygotowanie 127 to niezła zabawa w stylu składania mebli pewnej skandynawskiej sieci. W dodatku otrzymujemy jeden, przydatny półprodukt, czy też efekt uboczny – nieperforowaną błonę 16mm do użycia np. w aparacie Kiev 30 czy Steky II.
Proces przygotowania rolki 127 jest dobrze udokumentowany w postaci filmu na stronie producenta (a tak naprawdę na youtube). Niestety (oczywiście nie dla wszystkich) instruktor mówi po włosku, ale możemy się poratować angielskimi napisami.
Poniżej przedstawiam serię zdęć wykonanych podczas mojej produkcji z komentarzami w opisach. Poza zakupionym zestawem musimy wyposażyć się także w: szpulę błony 127 najlepiej metalową, nożyczki, taśmę klejącą (typową do klejenia papieru) i skalpel lub ostry nożyk.

Zestaw do produkcji błony 127

Szpula 127 z elementem tnącym

to potrzebujemy na samym poczaątku

Ostrożnie rozwijamy osłonę papierową do momentu pokazania się strzałki. Zabezpieczamy klipsem

Ucinamy poczatek osłony pozostawiając tyle, aby wystarczyło od wycięcia kształtu

Wycinamy skalpelem wzór wg. szablonu

Wkładamy nacięty papier do elemtu tnącego i przesuwamy do przodu

Teraz do akcji wchodzi dodatkowa szpula 120

Do szpuli 120 wkładamy klip

Na szpulę zaczynamy nawijać dwuczęściową osłonę papierowową

Następnie całość wkładamy do puszki zestawu, zamykamy klapką i wkładamy uchwyt do szpuli odbierającej.. Kręcimy zgodnie ze wskazaniem strzałki.

Kiedy poczujemy pod palcami, że wszytsko jest zwinięte wyjmujemy szpulę 120 i zabezpieczamy dwoma klipsami.

Część 16mm zaklejamy mocno taśmą.

Przygotowujemy adapter do powrotnego nawinięcia przyciętej błony na szpulę 127,

Delikatnie rozwijamy obcięta część aż pokaże się początek błony. Przyklejamy go do papieru taśmą. Zwijamy aby błona nie była widoczna, a osłonę papierową nawijamy na szpule w adapterze. Wkładamy ostrożnie do puszki, zamykamy i rozpoczynamy nawijanie,.
