Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach udało mi się uzyskać dwa dokumenty:
* Lista z informacją o przybyciu jeńca ze Stalagu VIII B Lamsdorf (teraz obok wsi Łambinowice) z sygnaturą WASt-Stalag V B, l. 76 (jest to lista transportowa potwierdzająca przybycie jeńców do obozu)
* Lista o sygnaturze WASt-Stalag V B, l. 167 na której znajdują się jeńcy, których zwolniono z niewoli.
Na podstawie danych znajdujących się na tych listach można doszukać się faktów z dziejów Dziadka w niewoli. I tak:
* Ludwik Kolarz został wzięty do niewoli 19.09.1939 w miejscowości Buciany (przynajmniej tak można odczytać ten zapis). Problem jednak polega na tym, ze takiej miejscowości nie ma (przynajmniej teraz), a co gorsza Dziadek był jedynym jeńcem pojmanym w tej miejscowości na ponad 120 tysięcy nazwisk w bazie Muzeum. Nazwa miejscowości jest zatem w moim mniemaniu zagadką.
* Jednostka wojskowa w której Dziadek służył to 5 Wehr Kreis, a stopień to Oberfeldw. Potwierdza to zatem znane dane.
* Bardzo ciekawie Niemcy zinterpretowali nazwisko panieńskie mamy Dziadka - jako Siezygiel, Sienygiel ... a chodzi o Szczygieł. Przypomina się scena z filmu “Jak rozpętałem II Wojnę Światową” z nazwiskiem Brzęszczyszczykiewicz.
* Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy Dziadek został przyjęty, czy też dotarł do obozu Stalag VIII B Lamsdorf (Lamsdorf to miejscowość w III Rzeszy położona obok dzisiejszych Łambinowic). Możemy natomiast powiedzieć niemalże ze 100% pewnością, że Stalag VIII B był pierwszym obozem Dziadka o czym świadczy przełamanie numeru.
* Nie możemy powiedzieć do jakiej precyzyjnie daty Dziadek przebywał w obozie VIII B. Możemy natomiast powiedzieć, że został przyjęty do Stalag V B w Villingen w dniu 26.06.1940. Villingen położone jest w Badenii-Wirtembergii ok. 50kom od Untereggingen
* Wiemy, że Dziadek został zwolniony ze Stalagu V B Villingen 16.09.1940 i formalnie został zwolniony z niewoli. Wg. wiedzy z książki zwolnienie umożliwiło mu mieszkanie w domu niemieckiej rodziny u której pracował do listopada 1941.