W moich zbiorach mam odznakę i jestem prawie pewien, że pochodzi ona z rodzinnego domu mojej Mamy. Nie wiem od kogo i jak to usłyszałem, ale w mojej pamięci kołacze się wiedza, że to jest odznaka wojskowa mojego dziadka. Zupełnie jednak nie mogę jej zidentyfikować.
A może Ty czytelniku coś o tym wiesz?
Dosłownie po jednym dniu od napisania tekstu jak wyżej udało mi się zidentyfikować odznakę mimo, że wcześniej starłem się to zrobić przez ponad miesiąc. Trafiłem na bazę wiedzy i w http://www.wne.uw.edu.pl/pracownia_informatyczna/wrylski/odznaki/panasiuk/pie/18dp.jpg można było zobaczyć odznakę – w dużo lepszym stanie niż moja. Jest to odznaka 18 Dywizji Piechoty (Łomża). Na pewno była używana w okresie 1918 – 1939. 
Posługując się informacją zawartą w http://pl.wikipedia.org/wiki/18_Dywizja_Piechoty_(II_RP) łatwo zauważymy, że Dywizja ta wywodziła się z pułków jednostek Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Co ciekawe, Dywizja uczestniczyła w wojnie polsko-rosyjskiej 1919-1920, a konkretnie w wojnie polsko-ukraińskiej biorąc udział w walkach m.in. o Lwów i później zdobywając Kamieniec Podolski i Mohylów. Jeżeli skojarzymy to ze zdjęciem publikowanym we wkładce książki, a zwłaszcza opisem na jego rewersie (1920, Kamieniec Podolski na rzeką Smotrycz – obecne terytorium Ukrainy) oraz prostym faktem, że dziadek był hallerczykiem to już trudno wątpić, że odznaka którą mam w rękach była noszona właśnie przez niego wpięta w mundur. Numer odznaki: 989 choć zupełnie nie wiem, czy numery odznak w tej Dywizji były nadawane indywidualnie.
Czasem zastanawiam się, czy odkrywanie historii to dokładnie to samo co wykopaliska archeologiczne? Ogromny wpływ na sukces mają szczęście i przypadek.
Tak na marginesie to wydaje się, że baza odznak p.  dr inż. Wojciech Rylskiego jest jedynym wiarygodnym źródłem tego typu dostępnym w Polsce (http://www.wne.uw.edu.pl/pracownia_informatyczna/wrylski/).

Czy to jest odznaka dziadka?

Może także chcesz zobaczyć ...

Back to Top