W dawno temu napisanej instrukcji przedstawiłem ogólne i uśrednione zasady mieszania (czy też obracania, ang. agitation) kąpieli w koreksie podczas procesu wywoływania. Prawda jest jednak taka, że charakterystyka mieszania (obracania szpuli koreksu lub przewracania) zależy od stosowanego wywoływacza, a także istotnie może może decydować o tym jak zostanie wywołany określony negatyw. 
Jeżeli np. wywoływacz o kontrastowej charakterystyce poddamy intensywnemu mieszaniu w trakcie wywoływania kontrastowego negatywu to możemy się spodziewać mocno zaskakujących rezultatów – bez półtonów i cieni (zobacz tutaj ewidentny przykład).
DIAFINE (lub analogiczny np. BelliniFoto BW DF2).
W roztworze A wywołujemy film 4 min. Delikatnie poruszamy przez pierwszych 5 sekund, później co minutę także przez 5 sekund. Należy usilnie unikać gwałtownych ruchów.
Po wylaniu roztworu A wlewamy roztwór B bez płukania i poruszamy koreksem w sposób identyczny jak w przypadku roztworu A.
Wylewamy roztwór B z koreksu i bez przerywania płukamy w wodzie 30 sek. Dalsze kroki jak w przypadku każdego wywoływania negatywów czarno-białych.
ILFORD ILFOSOL 3
Producent zaleca przewracanie koreksu cztery razy przez pierwsze 10 sekund i powtarzać ten proces co minutę.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top