Wymiana baterii datownika w aparacie Konica EFJ Auto Date nie jest wcale taka oczywista, przynajmniej w porównaniu z wymianą dwu "paluszków" obsługujących lampę błyskową i pomiar światła w tym aparacie. Na początek warto jednak zadać sobie pytanie czy jest sens w ogóle wymienić tą baterię? Wydaje się, że tak ale miejmy świadomość tego, że aparat obsługuje daty w zakresie lat 1980 - 2019. Producent nie zakładał, że ktoś może chcieć używać tego aparatu dłużej. Ja takiej świadomości nie miałem i ustawiłem datę na 2014 z zamiarem dodawania 10 lat "w rozumie".
Jak już zdecydujemy się na wymianę baterii to zaczynamy od otwarcia tylnej pokrywy aparatu. 
Tylna pokrywa aparatu KONICA EFJ Auto Date - © Tomasz Ryś
To co możemy zauważyć, to naklejka informująca, że baterię należy wymienić w sierpniu 1980, o ile dobrze interpretuję zapis "80/8". Używając bardzo małego śrubokręta krzyżakowego (Philips) odkręcamy pięć śrub zaznaczonych wyżej. Śruby są dość miękkie więc dobieżmy rozmiar krzyżaka tak aby nie był zbyt za duży. Wszystkie śruby są tego samego rozmiaru więc nie musimy się martwić gdzie później śruby wkręcić.
To nie koniec odkręcania śrub. Delikatnie zamykamy pokrywę i dalsze działania skupiamy na elemencie datownika przymocowanym do pokrywy.
Pokrywa manipulatora datownika Konica EFJ - © 2024 Tomasz Ryś
Używając śrubokręta wsuwamy delikatnie końcówkę mniej więcej w środkowej części pod zatrzask klapki i unosimy klapkę w górę. Plastik pokrywy jest wystarczająco elastyczny więc poddaje się ugięciu. Wysuwamy klapkę w dół zdejmując ją z obudowy i odsłania się następujący obraz.
Manipulator datownika Konica EFJ - © 2024 Tomasz Ryś
Tym samym śrubokrętem odkręcamy ostatnią śrubę mocującą obudowę, tego samego rozmiaru co poprzednie. W tym momencie możemy ściągnąć moduł datownika. Robimy to delikatnie aby nie uszkodzić okablowania bowiem ruchome elementy moduły nie sa przymocowane do obudowy. 
Moduł datownika od wewnątrz. Konica EFJ - © 2024 Tomasz Ryś
Element naświetlacza możemy bezpiecznie odłożyć na bok bowiem kable sa wystarczająco długie. Ułatwi nam to bardzo dostęp do baterii CR2025.Pamiętajmy jednak jak ułożone sa kabelki.
Datownik Konika EFJ - © 2024 Tomasz Ryś
Tym samym śrubokrętem krzyżakowym odkręcamy zaznaczona wyżej śrubkę i delikatnie odsuwamy mocujące ramię w lewą stronę.
Gniazdo baterii modułu datownika Konica EFJ - © 2024 Tomasz Ryś
Po założeniu nowej baterii na wyświetlaczu powinna ukazać się data startowa "80". W tym momencie możemy zacząć składanie modułu i jego mocowanie do pokrywy. Datę i czas ustawiamy przyciskami manipulatora datownika.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top