Wprowadzając na rynek swoje urządzenia mobilne Apple postawiło od dość dawna na „totalną” łączność bezprzewodową. W odniesieniu do druku powstała technologia AirPrint która pozwala drukować bezpośrednio z iPhone, iPad i iPod Touch na drukarkach wyposażonych w interfejs WiFi. Coraz więcej drukarek wspomaga protokół AirPrint, a jeszcze większa ich rzesza wyposażona jest w port bezprzewodowej łączności WiFi. AirPrint jest bardzo wygodnym rozwiązaniem bowiem jest to część mechanizmu systemu iOS. Ma on jednak pewne ograniczenia, a w zasadzie jest dość prymitywną realizacją polecenia wydruku praktycznie bez możliwości jakichkolwiek ustawień. W przypadku drukowania tekstów nie ma to wielkiego znaczenia, ale drukowanie zdjęć bez ustawiania opcji nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. 
Przykładowo, na drukarce EPSON Stylus Photo PX730WD AirPrint drukuje zdjęcia na papierze fotograficznym umieszczonym w podajniku papieru foto i z założenia wydruk realizowany jest bez ramek oraz z opcją wypełnienia. Otrzymujemy zatem wydrukowane zdjęcie w stochastycznie wybranym (z naszego punktu widzenia) fragmencie.
Zapewne z tego właśnie powodu EPSON zdecydował się na opracowanie aplikacji iPrint. Jej użycie jest naprawdę miłym zaskoczeniem. Oprogramowanie łączy się z dostępną w lokalnej sieci WiFi drukarką EPSON bez najmniejszych problemów. Potrafi odczytać poziom atramentów i dostępne opcje formatów oraz jakości papierów. Wszystko to możemy ustawić dla jednego zdjęcia lub ich serii dostępnych np. w naszym iPhone.  Sam wydruk realizowany jest sprawnie i w jakości niczym nie ustępującej wydrukom realizowanym z dużych systemów MacOS czy Windows.
Poza drukowaniem zdjęć iPrint potrafi także drukować dokumenty dostępne lokalnie w urządzeniu lub w sieci oraz skanować (o ile posiadamy wielofunkcyjne urządzenie EPSON) dokumenty do zasobów lokalnych.
Jeżeli zatem będziemy używać naszego iPhone 4S (całkiem niezły aparat cyfrowy) do robienia zdjęć i dodatkowo interesuje nas ich wizualizacja na papierze to iPrint przyniesie nam wiele radości ... dystansując możliwości AirPrint o kilka klas.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top