Radyjko NEYWA 402 to produkt Związku Radzieckiego pochodzący z 1975 roku. Jest to przenośne urządzenie pracujące w oparciu o układy tranzystorowe. Jak to często bywało w przypadku produktów ZSRR cechuje go solidna konstrukcja i niezawodność zwłaszcza jak spojrzymy na fakt iż radio ma prawie 50 lat. 
Obsługuje dwa zakresy fal radiowych: długie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_długie) i średnie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_średnie). Wybór zakresu realizowany jest przełącznikiem umieszczonym na tylnej pokrywie. 
Dwa pokrętła umieszczone z boku radia pozwalają wybrać głośność odtwarzania oraz wybór stacji. Dla zakresu fal średnich okrągła tarcza wyskalowana jest w zakresie 550-1400 kHz, natomiast dla długich w zakresie 160-400 kHz. Dawniej te dwa pasma stanowiły niemal podstawę pracy rozgłośni radiowych i były przeładowane programami nadawanymi z różnych krajów. Mnie udało się na radyjku "złapać" jedynie program Pierwszy Polskiego Radia słyszany głośno i wyraźnie.
Z tyłu radia mamy do dyspozycji dwa gniazda: na zewnętrzną antenę i na słuchawki, które były dostarczane w zestawie. Solidny futerał ze skóry zapewniał bezpieczeństwo użytkowania produktu.
W Internecie można znaleźć bardzo dużo opisów i recenzji radyjka. Dla przykładu tutaj i tutaj.

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top